Blog tomaszewska.eu wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Dane, które zbieram są wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych oraz poprawnego korzystania z serwisu po zalogowaniu.

Studium przemocy i gorzki obraz patriarchatu. Ananda Devi w krytyczny sposób przygląda się hinduskiemu i maurytyjskiemu społeczeństwu, większość spostrzeżeń odnosi się jednak również do naszej codzienności. „Zielone Sari” przedstawia fragment trudnej prawdy na temat kulturowego łączenia kobiecości z posłuszeństwem i zależnością. Jest także zapisem przemocy psychicznej, pozostawiającej ślad nie mniejszy niż nadużycia fizyczne.

Czytaj więcej...

Król Maciuś na wyspie bezludnej

Janusz Korczak: „Król Maciuś na wyspie bezludnej”

„Dzieci są złe, niesprawiedliwe, złośliwe, kłamliwe. Jeżeli jakieś dziecko się jąka albo troszkę zezuje, albo rude, albo utyka na nogę, albo ma krzywe plecy, albo zrobi w majtki, zaraz mu dokuczają. Wołają: ślepy, kulas, garbus — wyśmiewają. Jak ma dziesięć lat, wyśmiewa się z ośmioletniego, jak ma dwanaście lat, nie chce się bawić z dziesięcioletnim. Jak widzą, że ktoś coś ma, to albo wymanią i oszukają, albo pozwolą się rozporządzać. Jak widzą, że jakieś dziecko jest porządniejsze, zazdroszczą i mszczą się.

Czytaj więcej...

Skąd biorą się dzieci, okładka

Książka „Skąd się biorą dzieci?” autorstwa Marty Milewskiej, z ilustracjami Anki Wiklińskiej, to propozycja dla całej rodziny. W przystępny i naturalny sposób podejmuje temat zmiany, jaka jest ciąża i pojawienie się kolejnego dziecka. Seks i zapłodnienie, jako ważna część życia człowieka, jest przewijającym się w tematem w niezrozumiałych przez głównego bohatera – Leona rozmowach dorosłych, a ciąża w rodzinie zachęca do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi „skąd się wziąłem?”.

Czytaj więcej...

Waldemar Okoń: „Jestem jak echo”

Waldemar Okoń: „Jestem jak echo”

„Muszę zstępować coraz głębiej, odgarniać coraz dłuższe pokłady niechęci, nieumiejętności, zniechęcenia odnajdywane w sobie w innych w tych, z którymi się utożsamiam o których nienawidzę...

Czytaj więcej...

List do nienarodzonego dziecka, okładka

Oriana Fallaci: „List do nienarodzonego dziecka”

„Widzisz, mnie matka nie chciała. Zaczęłam się przez pomyłkę, w chwili cudzego roztargnienia. I po to, żebym się nie urodziła, matka co wieczór rozpuszczała w wodzie tabletkę...

Czytaj więcej...

Iga Zakrzewska-Morawek: „Wstyd”

Iga Zakrzewska-Morawek: „Wstyd”

„Grzeczne dziewczynki zjadają wszystko, do czysta, nie zostawiając śladu. A gdy nikt nie patrzy, a sos jest do tych gołąbków smaczny, wylizują talerz jak koty. Bo raz: nic się nie marnuje, dwa: łatwiej potem myć. Na płynie się przyoszczędzi i wodzie. […] Grzeczność nie odmawia. Grzeczność zobowiązuje. Grzeczność nie wybrzydza, wybrzydzają bachory, niejadki, dziwaki, pańskie pieski. Grzeczne dziewczynki, konkursowe dzieci, przyjmują. Później dziękują. Przed jedzeniem, bo dostały, i po jedzeniu, bo zjadły.

Czytaj więcej...

Emocjonalne wampiry w pracy, okładka

Albert J. Bernstein: „Emocjonalne wampiry w pracy”

Kierownik działu jest czarujący jak diabli a menadżerka od promocji słodziutka jak najlepsza przyjaciółka? Tylko dlaczego po każdym dniu pracy czujesz się pozbawiony energii, tracisz poczucie własnej wartości albo godzinami zamartwiasz się kilkoma nieistotnymi literówkami z ostatniego raportu... Odpowiedź jest prosta, a znajdziesz ją w książce dra Alberta J. Bernsteina „Emocjonalne wampiry w pracy”. Sięgnij po nią, jeśli wpadłeś w objęcia wampira. Takiego, który nie boi się światła a zamiast krwi wysysa twoją witalną energię!

Czytaj więcej...

Szczeliny istnienia

Jolanta Brach-Czaina: „Szczeliny istnienia”

„Góra brudnych naczyń w zlewie. Właściwie każdy mógłby zmyć po sobie. Ale nikt nie ma czasu. A poza tym i tak pozostałyby wspólne naczynia. Salaterk, waz i półmisków można nie używać, choć to nieznośnie sycha w dół każdy posiłek. Jednak nawet przy skrajnej redukcji zawsze zostaną do mycia garnki. Tłuste. Albo przypalone. Włożone do zlewu razem ze szklankami po herbacie. Teraz co? Zalać to wszystko wodą? Czy palcami wyciągać po jednym?

Czytaj więcej...

Psychologiczne znaczenie pieniędzy

Agata Gąsiorowska: „Psychologiczne znaczenie pieniędzy”

Dobitny refren Maanamu Nic nie oszczędza, sen z oczu spędza, żądza pieniądza w kilku słowach parafrazuje koncepcję koncentracji na sobie i własnych celach jako podstawy psychologicznego znaczenia pieniędzy, zaproponowaną przez dr Agatę Gąsiorowską w publikacji „Psychologiczne znaczenie pieniędzy”. W dziewiętnastu pomysłowych badaniach autorka analizuje egocentryczny model znaczenia pieniędzy, śledząc kolejno ich związek z nasileniem koncentracji na sobie, poziomem samooceny oraz lękiem egzystencjalnym.

Czytaj więcej...

Alice Miller: „Dramat udanego dziecka”

Alice Miller: „Dramat udanego dziecka”

„Dorosły człowiek może doświadczać swoich uczuć jedynie wtedy, gdy dorastał w otoczeniu akceptujących go prawdziwych bądź zastępczych rodziców. Wykorzystywanym w dzieciństwie ludziom brakowało tego, żadne niespodziewane uczucie nie może ich więc zaskoczyć, gdyż dopuszczają jedynie te uczucia, które przepuści spadkobierczyni rodziców - ich wewnętrzna cenzura. Ceną za tę wewnętrzną kontrolę jest depresja, poczucie wewnętrznej pustki.

Czytaj więcej...

Spust, czyli pamietnik onanisty pasjonata

Joe Matt: „Spust, czyli pamietnik onanisty pasjonata”

Poznaj prawdziwego antybohatera Joe Matta: mistrza w sztuce tworzenia i edytowania ponad 8-godzinnych kaset wideo z bootlegami pornografii; dusigrosza, który nigdy nie przegapia okazji do wyłudzenia pieniędzy od przyjaciół; nałogowego onanisty, który nie pojmuje dlaczego nie ma dziewczyny; obsesyjnego kolekcjonera, który gorączkowo poszukuje zabawek z dzieciństwa; niewdzięcznego syna, który wyrzuca każdy podarunek od matki; człowieka tak leniwego, że oddaje mocz do butelki, aby tylko nie iść do łazienki.

Czytaj więcej...

Beatrice Warde: „Kryształowy kielich...

Beatrice Warde: „Kryształowy kielich, czyli druk powinien być niewidoczny” [w: Widzieć/Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie, opr. Jacek Mrowczyk]

„Wyobraź sobie butelkę wina. Niech to będzie twój ulubiony gatunek i rocznik, niech wino przyjemnie połyskuje głębokim karmazynem. Na stole stoją dwa kielichy. Jeden ze szczerego złota z kunsztownymi zdobieniami. Drugi z czystego kryształu, cienkiego jak bańka mydlana i tak jak ona przeźroczysty. Nalewasz i wypijasz; a ja na tej podstawie stwierdzę, czy jesteś koneserem wina.

Czytaj więcej...

Nie strach się bać

„Nie strach się bać” terapeuty rodzinnego Lawrenca J. Cohena to kompendium empatycznego, oddanego i rozumnego rodzicielstwa.  Propaguje techniki ukierunkowane na wyrażenie i akceptowanie emocji oraz wychowywanie przez zabawę. Będziesz zaskoczony, jak wiele można zrozumieć i naprawić podczas piętnastu minut spędzonych z dzieckiem na śmiechu i wygłupach.

Czytaj więcej...

Początek strony