Książki · 11/02/2019

Wampiryzm emocjonalny

Albert J. Bernstein: „Emocjonalne wampiry w pracy”

Kierownik działu jest czarujący jak diabli a menadżerka od promocji słodziutka jak najlepsza przyjaciółka? Tylko dlaczego po każdym dniu pracy czujesz się pozbawiony energii, tracisz poczucie własnej wartości albo godzinami zamartwiasz się kilkoma nieistotnymi literówkami z ostatniego raportu… Odpowiedź jest prosta, a znajdziesz ją w książce dra Alberta J. Bernsteina „Emocjonalne wampiry w pracy”. Sięgnij po nią, jeśli wpadłeś w objęcia wampira. Takiego, który nie boi się światła a zamiast krwi wysysa twoją witalną energię!

Broń na wampira

Dzięki książce poznasz pięć najbardziej kłopotliwych i męczących typów emocjonalnych wampirów, strategie przetrwania w ich towarzystwie oraz dobre rady na różne okazje z życia biurowego. Dowiesz się również, jakim typem pracownika jesteś (ale uwaga – może się okazać, że sam w sobie zobaczysz Nosferatu…) a także co powinieneś w swoim zachowaniu zmodyfikować.  W identyfikacji wampira pomogą ci ankiety kontrolne, które pozwolą sprawdzić, z którym typem masz do czynienia: aspołecznym, histrionicznym, narcystycznym, obsesyjno-kompulsywnym czy paranoidalnym. W zależności od twoich osobowych cech charakteru dowiesz się jak postępować, aby nie zostać przez wampira przysposobionym, zahipnotyzowanym bądź boleśnie wykorzystanym.

Toksyczne relacje

Sposób działania w kontaktach z emocjonalnymi wampirami znacząco wpływa na karierę i życie zawodowe. Osiągnięcie spokoju ducha w takim niekorzystnym otoczeniu wymaga dojrzałości i stabilności psychicznej, objawiającej się m.in. umiejętnością kontrolowania procesu powolnego myślenia. Według porad dra Bernsteina taktyka przeżycia przy wampirycznym przełożonym lub koledze wydaje się być prosta – musisz myśleć wolniej niż on.  Nawyk ochrony od emocjonalnego wampiryzmu i innych toksycznych kontaktów ze współpracownikami wymagają celowego i konsekwentnego wysiłku, przede wszystkim skierowanego na obserwację własnych emocji, przejęcie kontroli nad działaniem automatycznym i zastąpienie odruchowych reakcji – analizowaniem racjonalnym: „Wiedza o wampirach jest niezbędna, ale nie wystarczy. Trzeba mieć także wiedzę o sobie” (ibidem, strona 21). Jak to osiągnąć dr Bernstein tłumaczy jasno i konkretnie, często posługując się zabawnymi scenkami rodzajowymi, ilustrującymi manipulacje typowe dla przedstawicieli wampirzego rodu.

Koniec toksycznej relacji

Książka jest kontynuacją równie żartobliwie napisanego bestsellera dra Bernsteina „Emocjonalne wampiry”. I chociaż zamieszczone w obydwu książkach testy nie są profesjonalnymi narzędziami badawczymi, a jedynie umożliwiają przybliżoną ocenę siebie, swojej organizacji i osób z najbliższego otoczenia, to jednak dają dobry pogląd na popularne, typowe zachowania charakterystyczne dla zaburzeń osobowości: wampiry aspołeczne są uwodzicielsko urocze, histrioniczne specjalizują się w zaskarbianiu sobie uwagi i aprobaty innych, narcystyczne idąc po trupach budują gmach swego wybujałego ego, obsesyjno-kompulsywne zamęczają biurokratyczną kontrolą wszystkiego i wszystkich, a paranoiczne szukają do upadłego jednoznaczności lub drugiego dna. Pierwszy krok ku mentalnej obronie to nie dać się wciągnąć w grę pozorów i dziecięcych manipulacji. Kolejny krok to sięgnięcie do ostrożniejszego myślenia, chwila na refleksję, nie uleganie impulsywnym reakcjom. Nagrodą będzie zyskanie większej kontroli nad życiem zawodowym a w konsekwencji poprawa samopoczucia, przypływ energii i optymizmu.

A.T.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.